Karpal Tünel Sendromu

Üst ekstremite mononöropatileri sınıfında bulunan, ve bir çeşit tuzak nöropati olan Karpal Tünel Sendromu, 

Median sinirin el bileği hizasında sıkışması sonucu elde ağrı ve uyuşma hissedilmesine neden olan hastalıktır. 


Karpal Tünel Sendromu

El ve parmakların hareket sisteminde önemli bir rol oynayan median sinirinin el bileği doğrultusunda sıkışmasına bağlı olarak gelişen hastalık karpal tünel sendromu olarak adlandırılmaktadır. Bir ya da her iki elde ilk üç parmağı etkileyen ve baskı sonucu ağrı, uyuşukluk ve güçsüzlük gibi problemlere yol açan hastalık kişinin hayatını oldukça etkilemektedir.

Uyurken elde şişme, uyuşma ve karıncalanma hissi

Kuvvet kaybı

Ağrı

 Avuç içi kaslarında erime

 Elde güçsüzlük

 Çabuk yorulma

Zamanla parmaklarda his kaybı

Şeker (diyabet) hastalığı, obezite, romatizma hastalıkları ve gut hastalığı gibi hastalıkların neden olduğu karpal tünel sendromu, sinir sıkışmasına neden olan faktörleden dolayı da meydana gelmektedir. Boyun bölgesinden başlayıp bileğe kadar uzanan median siniri pek çok kasın uyarılmasında da görev almaktadır. Uzun süre tek tip el işi yapmak, uzun süre klavye kullanmak, piyano ve telli çalgıları çok fazla kullanmak da hastalığa neden olmaktadır.

40-50 yaş arasındaki kadınlar

Şişman ve obez kişiler

 Alkol kullanalar

Şeker hastaları

Marangozlar

 Tenisçiler

  Ev hanımları

 Hamileler karpal tünel sendromunda risk altında olan gruplar arasında gelmektedir.

Özellikle gece uyurken meydana gelen uyuşma ve şişme hissi ile kişi sürekli uykularından uyanmakta ve uykusuzluk problemi yaşamaktadır. Bunun yanında ağrılar ve kuvvet kaybı ile günlük aktivittelerini yerine getirmede sorunlar yaşanmaktadır.

Karpal tünel sendromu belirtileri ortaya çıktığında vakit kaybetmeden doktor randevusu oluşturulmalıdır. Şikâyetler ve doktora sorulacak sorular randevu öncesinde not edilebilir.

Hasta şikâyetlerinin yanında doktor tanı koymak için refleks çekici ile hastanın eline vurduğunda hasta parmaklarında elektrik çarpması gibi bir his yaşıyorsa hastalık şüphesi kuvvetlenir.  Yapılan EMG testi ile kesin sonuçlara ulaşılır ve tanı konulur.

Karpal tünel sendromu hastalığında ağız yolu veya injeksiyon ile alınan ilaç tedavisi, bileği sabitleyen bileklikler ve cerrahi tedavi olmak üzere oldukça etkili tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Tedavide öncelikle hastalığa neden olan faktörler tedavi edilmelidir. Bunun yanında geceleri kullanılan istirahat bileklikleri tedavide oldukça etkili olmaktadır. Tedaviye başlandıktan sonraki birkaç hafta hastanın bileklerini çok fazla hareket ettirmemesi ve bol bol istirahat etmesi gerekmektedir. İlaç tedavisinden sonuç alınamayan durumlarda ise sinir üzerindeki basının ortadan kaldırıldığı cerrahi tedavi uygulanmaktadır.

Karpal tünel sendromu olan kişilerin öncelikle ağır hareket ve aktivitelerden kaçınması gerekmektedir. İlaç ve bileklik kullanımına özen gösterilmelidir. Hastalıktan korunmak için birtakım el ve bilek egzersizleri yapmakta fayda vardır. Bunun yanında uzun süre aynı işle uğraşılmamalı ve bilek dinlendirilmelidir.

 

 

 

 

İlgili Uzmanlarımızİlgili Uzmanlarımız
Op. Dr. Serap KOBYA
(Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı)

İlgili Branşlarİlgili Branşlar
Beyin ve Sinir Cerrahisi

SAĞLIĞINIZI YAKINDAN TAKİP EDİN!